Gebelikte Tiroid Hastalıkları

Gebelikte Tiroid Hastalıkları

Doğurganlık dönemindeki kadınlarda tiroit hastalıkları yaygındır. Tiroit hastalıkları gebelerin %5’ini etkiler. Normal gebeliğin klasik olmayan bulguları ve neden olduğu hipermetabolik (metabolik hızın artması) durumdan dolayı tiroid fonksiyon bozuklukları genel olarak gözden kaçabilmektedir. Gebelik esnasında tiroit bezinin çalışmasındaki görülen normal değişiklikler de bu duruma eklenir.

Devamını Oku

Hamilelik şekeri nedir, neden önemlidir?

Hamilelik şekeri nedir, neden önemlidir?

Halk arasında bilinen adıyla hamilelik veya gebelik şekeri “Gebelik diyabeti” (Gestasyonel diyabet), ilk kez gebelik sırasında ortaya çıkan ve doğumla birlikte düzelen ancak insülin direnci doğum sonrasında da devam eden bir hastalıktır. Erken zamanda fark edilerek İyi kontrol edilen gestasyonel diyabeti olan hamile kadınlar diğer hamilelik şekeri olmayan hamile kadınlardan farksız olarak doğum yapar ve sağlıklı bebek dünyaya getirirler. Ancak gebelik diyabetine bağlı kan şekeri yüksekliği fark edilmez ve tedavi edilmezse hem anne adayı için hem de bebeği için olumsuzluklara yol aça

Devamını Oku

Haşimato Hastalığının Tanı Ve Tedavisi

Haşimato Hastalığının Tanı Ve Tedavisi

T3, T4 (özellikle serbest T3, serbest T4), TSH, anti-TPO ve anti-TG testleri ile koyulur. Tiroit ultrasonu tanıda çok yardımcıdır. Ultrason ile bezdeki hasar derecesine değişik görüntüler görülebilir. En sık görülen bezdeki yamalı eski bir kumaşa benzeyen görünümdür. Nedbe dokusunun sıklığına ve dağılımına göre yamalı görünüm değişkenlik gösterir.
Haşimoto tiroiditi varsa ailenin diğer üyelerinde de tiroit tetkikleri yapılmalıdır.

Devamını Oku

Haşimato Hastalığı

Haşimato Hastalığı

Özellikle son 5 yılda adından çok bahsedilen bir tiroit hastalığı haline gelmiş ve en sık görülen tiroit hastalığı olmuştur. Japon cerrah Hakaru Hashimoto tarafından 1912 yılında Berlin’de ilk kez tanımlanmıştır. O dönemde tiroit bezinin sertleşmesi ve fonksiyonel özelliklerinin kaybolduğunun belirtildiği bir hastalık olarak tanımlanmıştır.

Devamını Oku